Tamponsuz Burun Ameliyatı

 

Burun ameliyatları (burun estetiği ameliyatı, deviasyon ameliyatı, burun eti ameliyatı, smr ameliyatı ve burun ucu estetiği ameliyatı) esnasında ameliyat bitiminde genellikle burun içerisinde kanama alanlarını durdurmak ve yapışıklıkları önlemek amacıyla çeşitli materyaller kullanılmaktadır.

Tamponsuz Burun Ameliyatı

Burun tamponları genellikle burun ameliyatları (smr ameliyatı, septoplasti ameliyatı, kıkırdak eğriliği ameliyatı, burun estetiği ameliyatı, burun ucu estetiği ameliyatı, burun eti ameliyatı, konka radyofrekansı ameliyatı) sonrasında ya da burun kanaması (epistaksis) sonrasında burun içerisine yerleştirilen materyallerdir.

Çok farklı çeşit yapıda ve özellikte burun tamponu mevcuttur. Kendiliğinden eriyebilen, silikon yapıda olan, burun içerisinde şişen (merocell tampon) gibi birçok çeşit burun tamponu kullanımdadır.


ENTact Septal Stapler İle Tamponsuz Burun Ameliyatı

ENTact Septal Stapler İle Tamponsuz Burun Ameliyatı

Yeni kullanıma giren "ENTact Septal Stapler" sayesinde burun eğriliği, kıkırdak eğriliği, septoplasti, smr ameliyatı, rinoplasti - burun estetiği ameliyatı esnasında, burun boşluğunu ikiye ayıran septal kıkırdağın her iki tarafında bululan kıkırdak zarının (mukoperikondrium) pratik ve sıkı bir şekilde birbirine sabitlenmesi artık çok kolay.

Her bir burun deliğine giren zımba şekildeki aletin içerisinde 8 adet eriyebilen (rezorbabl) implant mevcut.

"ENTact Septal Stapler" için kullanım animasyonunu izleyebileceğiniz link >> ENTact Septal Stapler Uygulama Animasyon

Normalde eriyebilen dikişlerle de aynı işlem yapılsa da bu cihaz ameliyat süresini kısalttabilir.

Silikon Burun Tamponları (İnternal Silikon Splint - Silikon Nazal Splint)

Silikon burun tamponu

Kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası, burun estetiği sonrası ve burun eti ameliyatı sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tampon (internal silikon splint)' lerin birçok avantajı bulunmaktadır.

Bu avantajlar:

- Klasik burun tamponları gibi burun içerisindeki dokulara yapışmaz ve çıkarılırken hastaların duyabileceği acıyı en aza indirir
- Burun septumunun uç kısmına tek bir dikişle sabitlendiği için, hasta hapşırdığında genellikle kendiliğinden çıkmaz
- Ortasındaki hava deliği kolay kolay tıkanmaz ve hasta ameliyat sonrası nefes alabilir.
- Burun içerisinde abse, enfeksiyona neden olmaz
- Dikiş alınmadığı sürece burunda durabilir ve burun eti ile septum arasında yapışıklığı engeller
- Eriyebilen tamponlar genellikle 5 günden daha fazla burunda kalamadıklarından burun içi yapışıklık riskini silikon tampon kadar engelleyemezler

Silikon burun tamponuSilikon tampon (internal silikon splint)' lerin en büyük dezavantajı, burun içerisinde ameliyat sonrası ciddi kanama olduğunda, kanamayı durdurucu etkilerin olmamasıdır. Bu nedenle, dış kısımlarında kanamayı durdurucu ve kendiliğinden eriyebilen spongostan maddesi bulunan formları da bulunmaktadır. Burun eti ameliyatı ve smr ameliyatı birlikte yapıldığında bu formdak, silikon tampon kullanılması daha uygundur.

Burun Tamponu Neden Çok Acıtır?

 

Burun Tamponu Neden Çok Acıtır?

Yukarıda görülen tampon, kendiliğinden şişen merocell tampondur. Burun tamponları burun içerisinde kaldığı sürece etraflarına oluşan pıhtı ile çevre dokulara yapışabilir. Çıkarılma esnasında hacim olarak büyük olduklarından burun içerisindeki alanlara sürterler. Bu nedenle burun tamponları çıkarılırken çok acıtır. Burun ameliyatı yapılan bir kbb uzmanı olarak bu acının ne demek olduğunu iyi bildiğimden dolayı ameliyatlarımda genellikle silikon tampon ya da eriyebilen tamponları tercih ediyorum.

Fotoğraf kaynağı: www.amc.ca

Konu ile ilgili önerebileceğim kaynaklar:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15671968
http://emedicine.medscape.com/article/80526-overview
http://www.wisegeek.com/what-are-nasal-tampons.htm
http://wardwiki.com/w/Insertion_of_nasal_tampon
http://www.annemergmed.com/article/S0196-0644%2804%2901495-7/abstract
http://www.rhinologyjournal.com/Rhinology_issues/68Hajiioannou.pdf
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2273.1995.tb00047.x/abstract

Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul - Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey - Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions - Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul - Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey - Turbinate Radiofrequency in Istanbul - Turbinate Radiofrequency in Turkey

"Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul - Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey - Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions - Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul - Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey - Turbinate Radiofrequency in Istanbul - Turbinate Radiofrequency in Turkey" hakkında bilgiler bulabileceğiniz benzer İngilizce makale linki >> Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul

Nazal Septum Deviasyonu  Çeşitleri - Nazal Septum Deviasyonu  Animasyonu - Kaudal Septum Deviasyonu - Anterior Septal Dislokasyon - Kaudal Septoplasti - Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi - Septal Spur Formasyonu - Nazal Septal Spur - Burunda Kemik Spur - Septal Spur Belirtileri - Septal Spur Tedavisi - Nazal Septum Deviasyonu  Tedavisi - Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Septoplasti Ameliyatı - SMR Ameliyatı

"Nazal Septum Deviasyonu Çeşitleri - Nazal Septum Deviasyonu Animasyonu - Kaudal Septum Deviasyonu - Anterior Septal Dislokasyon - Kaudal Septoplasti - Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi - Septal Spur Formasyonu - Nazal Septal Spur - Burunda Kemik Spur - Septal Spur Belirtileri - Septal Spur Tedavisi - Nazal Septum Deviasyonu Tedavisi - Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Septoplasti Ameliyatı - SMR Ameliyatı" ile ilgili benzer makale linki >> Genetik Özellikler ve Burun Travmalarına Göre, Nazal Septum Deviasyonları Değişebiliyor!

Bayan Burun Estetiği

 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Gözler Daha Dikkat Çekici Hale Gelir!

Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu estetiği - Burun ucu estetiği izle - Burun ucu estetiği fiyat - Burun ucu estetiği iyileşme süreci - Burun ucu estetiği fiyatları - Burun ucu estetiği sonrası İstanbul - Burun ucu ameliyatı - Burun ucu ameliyatı nasıl yapılır - Burun ucu ameliyatı olanlar - Burun ucu ameliyatı izle - Burun ucu ameliyatı fiyatı - Burun ucu ameliyatı sonrası - Burun ucu ameliyatı iyileşme süreci - Burun ucu ameliyatı olan varmı - Tipplasti, Tipplasti fiyat - Tipplasti yaptıranlar - Tipplasti olanlar - Tipplasti iyileşme - Tipplasti nedir - Tipplasti istanbul - Burun ucu daraltma - Burun ucu daraltma ameliyatı – Burun kaldırma - Burun ucu dolgusu - İple burun ucu kaldırma

Burun Dolgusu Videosu

 

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur, Burun Ucu ...

 

20 Dakikada Burun Ucu Estetiği!

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-1

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-2

 

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Daha önceden farklı kliniklerde iki kez burun estetiği ameliyatı yapılmış ve gaga buru deformitesi (Polly Beak Deformity) ortaya çıkmış olan hastamıza ofis şartlarında lokal anestezik krem ile burun derisi üzerine masaj yapıldıktan sonra, çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolgu ile “burun dolgusu uygulaması” yaptık. İşlem öncesi ve işlemden hemen sonraki görselleri videonun sonunda bulabilirsiniz.

Burun Dolgusu

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler:

Bir Tane Daha "Burun Dolgusu Videosu" Yayınladık!
Dolgu Maddesi İle Burun Estetiği
Burun Dolgusu Randevusu
Burun Dolgusu Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları