Nazal Valv: Burun İçerisindeki En Dar Havayolu Bölgesi

 

Nazal valv bölgesi burun deliklerinin hemen gerisinde bulunan ve burun havayolu direncinin en fazla olduğu alandır. Bir fizik kuramı olan "Poiseuille Kanunu" na göre, yarıçapları farklı olan tek bir hava pasajında, geçen hava akımının miktarı, yarıçap oranlarının 4. kuvveti kadar artar ya da azalır. Yani 2 mm yarıçapı olan bir pasajdan 1 mm yarıçapı olan pasaja geçildiğinde hava akımı 16 kat azalır. Buna göre, burnun en dar havayolu bölgesi olan valv bölgesinde ufak çapta azalma ve artışlar, hava akımında ciddi değişikliklere neden olabilir.


Nazal Valv Bölgesi Anatomisi

 

Nazal valv anatomisi

Nazal valv bölgesi, burun deliklerinden hemen sonraki alandır ve kısaca sınırları aşağıdaki şekilde tarif edilebilir:
- Üst dışta, üst lateral kıkırdağın alt kenarı
- İçte burun septumu
- Altta kemik priform apertür bulunmaktadır.

Burun Anatomisi

Nazal valv bölgesi iç nazal valv ve dış nazal valv olmak üzere ikiye ayrılabilir. İç nazal valv burun septumun üst kırmı ile üst lateral kıkırdağın alt ucu arasındaki bölgedir. Dış nazal valv, iç nazal valv bölgesinin 1-1.5 cm önündedir ve alar kartilajın lateral bacağındaki ve sesamoid kartilajların çevresindeki bağ dokusundan oluşmaktadır. Havayolu direncinden sorumlu olan esas valv bölgesi, iç nazal valvdir. Bazı insanlarda, bu bölgeler dar olmasa da; nefes alma esnasında burun kanatları ile birlikte çökebilecek kadar gevşek yapıda olabilir. Bu duruma "alar kolaps" denilir.

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) esnasında, nazal valv bölgesinin direncinin ve açısının korunması, burun havayolunun daralmaması için çok önemlidir.

Deviasyon Ameliyatı İle Birlikte Burun Ucu Kaldırılması, Nazal Valv Açısını Arttırabilir!

Eksternal strut greft burun ucu kaldırma

Burun boşluğunu ikiye ayıran nazal septumdaki eğrilikler, nazal valvi etkilemeden burun tıkanıklığına neden olabilmektedir. Nazal septum deviasyonu tedavisi amacıyla yapılabilecek ameliyatlar (deviasyon ameliyatı - smr ameliyatı - septoplasti ameliyatı) esnasında, burun ucuna kalıcı kıkırdak dolgusu yapılarak kaldırılabilir. Bu şekilde nazal valv bölgesi açısı bir miktar genişleyebilmekte ya da valv bölgesi direnci artabilmektedir.
Yandaki fotoğrafta kıkırdak eğriliği ameliyatı ile birlikte ve eksternal strut greft yerleştirilen hastanın burun ucu görümü mevcuttur. Burun deliklerini önden ikiye ayıran kolumella bölgesindeki iki adet dikiş görülmektedir.

Spreader Greft İle Nazal Valv Açısının Genişletimesi

 

Spreader Greft - Nazal Valv Açısı

Spreader greftler, üst lateral kıkırdak ile nazal septumun üst kısmı arasına, kıkırdak zarı altından tünel açılarak yerleştirilen şerit şeklinde kıkırdaklardır. Spreader greftlerin burun ameliyatları esnasında sağlaığı etkiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

- Burun septumunun stabilize edilmesi
- Nazal valv açısını genişletilmesi ve havayolunu kesit alanının arttırılması
- Burun dorsumumun kalınlaştırılması

Spreader Greft - Nazal Valv Açısı

Yukarıdaki fotoğtafta daralmış nazal valv açısı olan buruna yerleştirilen spreader greftlerin kesitsel görünümde, nazal valv açısını genişlettiği görülmektedir.

Burun Eti Ameliyatı

 

Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu estetiği - Burun ucu estetiği izle - Burun ucu estetiği fiyat - Burun ucu estetiği iyileşme süreci - Burun ucu estetiği fiyatları - Burun ucu estetiği sonrası İstanbul - Burun ucu ameliyatı - Burun ucu ameliyatı nasıl yapılır - Burun ucu ameliyatı olanlar - Burun ucu ameliyatı izle - Burun ucu ameliyatı fiyatı - Burun ucu ameliyatı sonrası - Burun ucu ameliyatı iyileşme süreci - Burun ucu ameliyatı olan varmı - Tipplasti, Tipplasti fiyat - Tipplasti yaptıranlar - Tipplasti olanlar - Tipplasti iyileşme - Tipplasti nedir - Tipplasti istanbul - Burun ucu daraltma - Burun ucu daraltma ameliyatı – Burun kaldırma - Burun ucu dolgusu - İple burun ucu kaldırma

Burun Dolgusu Videosu

 

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur, Burun Ucu ...

 

20 Dakikada Burun Ucu Estetiği!

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-1

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-2