Burun Estetiği Tekniği

 

Burun estetiği (rinoplasti / SRP) ameliyatı, açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı teknik ve bunların farklı modifikasyonlarından oluşan teknikler dizisi ile yapılabilir. Açık teknik rinoplasti ve kapalı teknik rinoplasti burnun özelliklerine, hekiminin deneyimine ve hastanın isteğine göre tercih edilebilir. Aşağıda burun estetiği teknikleri hakkında daha ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Burun Estetiği Tekniği

Her insanın yüzü farklı yapıda olduğu için, ameliyat sonrası planlanan burun yapısı da farklı olması doğaldır. Eskiden olduğu gibi, burun deliklerinin uzaktan görüldüğü, üzerinde keskin bir düz hattın olduğu, yarım piramid ya da “sıkma burun” şeklinde tek, standart ve doğal olmayan burunların yerini; yüze yakışan, yüzün oranlarına uygun olarak her hastanın ayrı bir şekilde değerlendirildiği doğal burunlar almaktadır. Standart ameliyatlar yerine kişiye özel ameliyatlar yapılmaktadır.


Burun estetiği tekniğiBurun estetiği tekniği

Burun estetiği tekniğiBurun estetiği tekniği
Burun estetiği tekniğiBurun estetiği tekniğiBurun estetiği tekniğiBurun estetiği tekniği

 

 

 

Cerrahın deneyimi ve tercihleri, hastanın beklentileri de tekniğin seçiminde önemlidir. Her iki teknik de deneyimli ellerde güvenli şekilde uygulanmaktadır.

Burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) ve kıkırdak eğiriliği ameliyatı (smr, septoplasti) her iki teknikle de yapılabilmektedir.


Açık teknik burun estetiği (açık teknik rinoplasti / açık teknik SRP / open rhinoplasty)

Açık teknik burun estetiği (açık teknik rinoplasti / açık teknik SRP / open rhinoplasty)

Açık teknikte burun derisi önden arkaya doğru kaldırılarak yapılır ve daha fazla doku zedelendiğinden ameliyat sonrası burun ödemi, burun derisi altına kanama, uyuşukluk ve ağrı gibi şikayetler daha fazla beklenilebilir. Bununla birlikte; açık teknik, burunda mevcut olan tüm sorunlu alanlara kolay ulaşma ve onarma imkanı sağlamaktadır. Özellikle ileri derecede kıkırdak eğiriliği ya da burun eğriliğinin olduğu hastalarda açık teknik daha uygundur. Kapalı teknik, hekimin burnun her anatomik noktasına ulaşma imkanı sağlamaktadır.

Burun estetiği ameliyatı tekniğinin seçimi

Kapalı teknikte, burun ucunda, burundeliklerini önden iki ayrı bölmeye ayıran kolumella üzerine 5 köşeli  "Midkolumellar ters ''V'' insizyonu" yapılır. Alar kanatların kenarlarına yapılan ikli taraflı marjinal rim insizyonu insizyonu sonrasında burun derisi önden arkaya doğru diseke edilir. Operasyon esnasında burnunda bulunan tüm kıkırdak ve kemik yapılarına ulaşılabilir.

Açık teknik burun estetiği ameliyatı

Yukarıdaki fotoğrafta, açık teknik burun estetiği ameliyatı yapılan hastanın, bandaj ve atel uygulaması öncesi burun fotoğrafları görülmektedir. Burun ucundaki kıkırdakların zarını da ameliyat sonrasında burun ucuna yeniden yerleştirmeyi terih ettiğim için genelde açık tenik burun estetiği ameliyatı yapmayı tercih ediyorum. Fotoğrafın üzerine tıkladığınızda, büyük boy halinde açılan fotoğraf üzerinde burun ucundaki kesi alanı ve dikişlerini, hastanın hemen hemen hiç göz alt morluğunun olmadığını görebilirsiniz.

Kaburga kıkırdağı kullanılarak yapılan revizyon burun estetiği ameliyatı videosunu yukarıda izleyebilirsiniz Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Kaburga Kıkırdağı İle Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

Kapalı teknik burun estetiği (kapalı teknik rinoplasti / kapalı teknik SRP / closed rhinoplasty)

Kapalı teknik burun estetiği (kapalı teknik rinoplasti / kapalı teknik SRP / closed rhinoplasty)Kapalı teknik burun estetiği (kapalı teknik rinoplasti / kapalı teknik SRP / closed rhinoplasty)

Kapalı teknik burun estetiğinde, burun ucundaki kolumellar insizyon yapılmaksızın, burun içerisinde yapılan insizyonlar ile burun sırtına ve burun ucu kıkırdaklarına ulaşılır. Ameliyat sonrası doku ödemi daha azdır. İleri derecede eğri burunlarda bu teknik uygun olmayabilir. Burun ucunda ameliyat sonrası uyuşukluk şikayeti, açık tekniğe göre çok daha azdır. Sadece burun sırtında yükseklik olan, eğri olmayan burunlar için ideal tekniktir.

Açık teknik burun estetiğinde neden 5 köşeli "Midkolumellar ters ''V'' insizyonu" yapılır?

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatlarında, burun derisi önden arkaya doğru kaldırılarak burnun kıkırdak yapısı ortaya konulmaktadır. Her iki burun deliğini ikiye ayıran ortadaki bölüm “kolumella” olarak adlandırılmaktadır. Tıp tarh kitaplarında geçen burun estetiği tekniklerinde, kolumella cildine yapılan insizyonlar modifiye edilmiş ve ters “V” ya da ters “W” şeklindeki 5 köşeli insizyon (columellar inverted-V incision) günümüzde en sık kullanılan açık teknik rinoplasti insizyonu haline gelmiştir.

Kolumellaya yapılan insizyonda bulunan köşe sayısı arttıkça, hipertrofik skar oluşumunun azaldığı ve daha az iz kaldığı saptanmıştır. Bu nedenle resimde görülen 5 köşesi bulunan bu insizyon, açık teknik rinoplasti ve açık teknik burun ucu estetiği ameliyatlarında çok sık kullanılır hale gelmiştir.

Bayan Burun Estetiği

 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Gözler Daha Dikkat Çekici Hale Gelir!

Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu estetiği - Burun ucu estetiği izle - Burun ucu estetiği fiyat - Burun ucu estetiği iyileşme süreci - Burun ucu estetiği fiyatları - Burun ucu estetiği sonrası İstanbul - Burun ucu ameliyatı - Burun ucu ameliyatı nasıl yapılır - Burun ucu ameliyatı olanlar - Burun ucu ameliyatı izle - Burun ucu ameliyatı fiyatı - Burun ucu ameliyatı sonrası - Burun ucu ameliyatı iyileşme süreci - Burun ucu ameliyatı olan varmı - Tipplasti, Tipplasti fiyat - Tipplasti yaptıranlar - Tipplasti olanlar - Tipplasti iyileşme - Tipplasti nedir - Tipplasti istanbul - Burun ucu daraltma - Burun ucu daraltma ameliyatı – Burun kaldırma - Burun ucu dolgusu - İple burun ucu kaldırma

Burun Dolgusu Videosu

 

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur, Burun Ucu ...

 

20 Dakikada Burun Ucu Estetiği!

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-1

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-2

 

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Daha önceden farklı kliniklerde iki kez burun estetiği ameliyatı yapılmış ve gaga buru deformitesi (Polly Beak Deformity) ortaya çıkmış olan hastamıza ofis şartlarında lokal anestezik krem ile burun derisi üzerine masaj yapıldıktan sonra, çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolgu ile “burun dolgusu uygulaması” yaptık. İşlem öncesi ve işlemden hemen sonraki görselleri videonun sonunda bulabilirsiniz.

Burun Dolgusu

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler:

Bir Tane Daha "Burun Dolgusu Videosu" Yayınladık!
Dolgu Maddesi İle Burun Estetiği
Burun Dolgusu Randevusu
Burun Dolgusu Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları