Burun Askı Yöntemi: Geçici ve Gereksiz Bir Yöntem Olabilir!

 

Burun askısı

Burun ucu kaldırma ya da burun ucu estetiği yöntemleri arasında internet ortamında çok sık olarak karşılaşılan "burun askısı, burun askılama yöntemi, iple burun ucu asma yöntemi, iple burun ucu askılama yöntemi, dikişle burun ucu kaldırma" şeklinde, dikiş atılarak burun ucunun yukarıya kaldırılması anlamında kullanılan "burun askısı yöntemi" ilgili olarak aşağıdaki bilgileri aktarmak isterim.

Burun ucuna içeriden atılan bir dikişle, kalıcı, basit, pratik, ağrısız, kısa sürede uygulanabilen burun ucu kaldırma yönteminden bahsediliyor ancak bu yöntemin kalıcı etkisinin olması mümkün değil gibi görünüyor.

Burun askısı sonrasında burun ucunda düşme ortaya çıkan hastaların daha sık olarak başvurması üzerine burun askısı ile ilgili aşağıdaki bilgileri sizlere aktarmak istedim:

- Burun ucunu, burnun üst kısmına asmak çin atılan kalıcı dikişlere bağlı reaksiyonlar ortaya çıkabilir
- Yerçekimi kuvvetine karşı, burun ağırlığını ömür boyu bu dikişlerin taşıması her zaman mümkün olmayabilir
- Kıkırdak şekillendirme yapılmadığı için sadece burun ucu yukarıya doğru yönelebilir ve burun ucundaki şekil değişikliği belirgin olmayabilir

Burun askısı riskleri

Yukarıdaki fotoğrafta, 4 yıl önce burun askı yöntemi ile burun ucu kaldırılan hastanın, gözler arası mesafenin hemen altında deri altında görülen dikiş düğümünün görüntüsü ve zaman içerisinde burun ucunda ortaya çıkan sola doğru yönelme görülmektedir. Burun askısı yöntemi yapılan ve cilt altında dikiş reaksiyonu görülen, burun ucu yeniden düşen ya da burun ucunda dönme olan hastalar mevcut.

burun ucu dikiş reaksiyonu

Yukarıda, kalıcı burun dikişlerine bağlı, burun ucunda cilt altında doku reaksiyonu ortaya çıkan hastanın burun ucundaki cilt renginde kalıcı değişiklik ve çukurlaşma görülmektedir.

Burun ucu estetiğinde kullanılan dikişle burun ucu estetiği kapsamında "suture tip plasty"  yani dikişle kıkırdakların şekillendirilerek yapıldığı ve kalıcı etkinin sağlandığı, sadece burun ucunun yukarıya doğru açılanması değil; aynı zamanda burun ucu şeklinde değişikliğinde sağlandığı yöntemin yanında, açık teknik burun ucu estetiği ve eksternal strut greft tekniği gibi kalıcı burun ucu estetiği yöntemleri de bulunmaktadır. Burun ucu estetiği ile ilgili aşağıdaki linkleri de inceleyebilirsiniz:

- http://www.saglikhaber.info/BurunUcuEstetigi.html
- http://www.burun-estetigi-rinoplasti.com/burun-ucu-estetigi.html
- http://www.burun-estetigi-rinoplasti.com/eksternal-strut-greft-ile-burun-ucu-kaldirma.html
- http://www.blog.kulakburunbogaz.info/burun-ucu-estetigi-sonrasi-gorulebilecek-sorunlar.html
- http://www.kulakburunbogaz.info/burun-ucunu-guzel-gosteren-anatomik-detaylar.html


Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Daha önceden farklı kliniklerde iki kez burun estetiği ameliyatı yapılmış ve gaga buru deformitesi (Polly Beak Deformity) ortaya çıkmış olan hastamıza ofis şartlarında lokal anestezik krem ile burun derisi üzerine masaj yapıldıktan sonra, çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolgu ile “burun dolgusu uygulaması” yaptık. İşlem öncesi ve işlemden hemen sonraki görselleri videonun sonunda bulabilirsiniz.

Burun Dolgusu

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler:

Bir Tane Daha "Burun Dolgusu Videosu" Yayınladık!
Dolgu Maddesi İle Burun Estetiği
Burun Dolgusu Randevusu
Burun Dolgusu Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları