Alar Kollaps Nedir?

 

Burun tıkanıklığı nedenleri arasında, burunda kıkırdak eğriliği (nazal septum deviasyonu), burun eti büyümesi (konka hipertrofisi), nazal polipler, enfeksiyon hastalıkları haricinde diğer bir neden olarak "alar kollaps", bazı hastalarda diğer nedenlerle birlikte ya da tek başına karşımıza çıkabilmektedir.

Burnu oluşturan kemik ve kıkırdak yapılardan, en altta olan ve burun kanatlarının şeklini sağlayanı "alar kıkırdak" ya da "alar kartilaj" dır. Alar kıkırdakların dış kanatları burun kanatlarının sertliğini ve nefes alma esnasında burun kanatlarının dayanıklılığını sağlamaktadır.

alar kollaps

Alar kıkırdakların dış kanatları normalden daha zayıf ve dayanıksız olan insanlarda nefes alma esnasında burun kanatları içeriye doğru çökebilir ve burun deliği tamamen ya da kısmen kapanabilir, bu durum "alar kollaps" olarak isimlendirilmektedir. Yukarıdaki fotoğraflarda, alar kıkırdakların dış bölümünde doğuştan içeriye doğru eğilme şeklinde yapısal bozukluklar görülmektedir. Hasta, özellikle nefes alırken burun deliklerinde kapanma olmasından dolayı başvurmuş ve hastaya dikiş ve kıkırdak greft teknikleri ile burun kanadına yönelik operasyon planlanmıştır.

Yukarıdaki hastada, geçirilen iki ameliyat sonrası, sol burun kanadında, nefes alırken çökme (alar kollaps) dikkat çekmektedir. Burun ucu estetiği operasyonlarında, ameliyat sonrası burun ucunda simetrik görünüm elde edilebilmesi için oldukça zor bir durum olan alar kollaps için çeşitli dikiş ve kıkırdak gretf teknikleri uygulanmaktadır.

Burun Anatomisi

Alar kollaps tedavisi ile ilgili (alar batten greft uygulaması) yurtdışında hazırlanmış güzel bir videoyu bulabileceğiniz link >> Nasal Valve Surgery Explained (en etkili ve en sık uyguladığımız greft uygulaması budur)

Aşağıdaki fotoğraflarda, alar kollaps belirtileri olan ve açık teknik burun estetiği yapılan bayan hastanın, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3. hafta burun fotoğrafları görülmektedir.

Rhinoplasty in Istanbul, Alar Kollaps

Rhinoplasty in Istanbul, Alar Kollaps

Rhinoplasty in Istanbul, Alar Kollaps

Rhinoplasty in Istanbul, Alar Kollaps

Konuyla ilgili olarak göz atabileceğiniz link >> Treatment of nasal obstruction from nasal valve collapse ...

Burnu Oluşturan Kemikler ve Kıkırdak Dokular

 

Burundaki kemik ve kıkırdaklar

Burnu oluşturan başlıca kemik ve kıkırdak yapıları yukarıdaki fotoğrafta görülmektedir. Bu yapılardan herhangi bir tanesindeki asimetri, eğrilik ya da herhangi bir şekil bozkuluğu, burunun şeklinin yanında, burun nefesini de etkileyebilmektedir.

Birçok KBB uzmani, burun ameliyatını planlarken, bu anatomik yapıların anormalliklerini dikkate alır; her bir kemik ve kıkırdak yapıya özel ameliyat tekniklerini planlar.

Konuyla ilgili olarak göz atabileceğiniz link >> Locations of the nasal bone and cartilage - Mayo Clinic

Burnun Görevleri ve Burun Solumasının Önemi

Burun anatomisiBurun, dış ortam havasının akciğerler için uygun hale getirilmesini sağlayan çok önemli bir organdır.

Koku alma haricinde, burun havanın ısıtılması, arıtılması, nemlendirilmesi ve basınçlı bir şekilde alt hava yollarına iletilmesinden sorumludur. Burun tıkanıklığı olan insanlarda aşağıdaki şikayetler ve hastalıklar ortaya çıkabilmektedir:

- Uyku kalitesinde bozulma
- Ağız kuruması
- Tekrarlayan boğaz ve alt solunum yolu enfeksiyonları
- Diş çürümeleri
- Diş eti hastalıkları

Bunların dışında, uyku apnesi olan hastalarda, burun tıkanıklığı olması durumunda, hastalık şiddeti artabilmektedir.

Konuyla ilgili olarak göz atabileceğiniz link >> Nasal Physiology - Medscape Reference

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Daha önceden farklı kliniklerde iki kez burun estetiği ameliyatı yapılmış ve gaga buru deformitesi (Polly Beak Deformity) ortaya çıkmış olan hastamıza ofis şartlarında lokal anestezik krem ile burun derisi üzerine masaj yapıldıktan sonra, çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolgu ile “burun dolgusu uygulaması” yaptık. İşlem öncesi ve işlemden hemen sonraki görselleri videonun sonunda bulabilirsiniz.

Burun Dolgusu

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler:

Bir Tane Daha "Burun Dolgusu Videosu" Yayınladık!
Dolgu Maddesi İle Burun Estetiği
Burun Dolgusu Randevusu
Burun Dolgusu Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları