Soğuk Havalarda Burun Ameliyatları Sonrasında Burun Kuruluğu Fazla Olabilir!

 

Burun mukozası üzerinde sürekli olarak mukus hareketi mevcuttur. Önden arkaya doğru burnumuzun içerisinde üretilen mukus tabakası ilerletilmektedir. Burun ameliyatları esnasında, değişen düzeylerde burun mukozasında hasra olmaktadır. Bu nedenle burun içerisindeki mukus üretimi de azaldığından burun içerisinde kabuklanma ve burun kuruluğu ortaya çıkabilmektedir. Burun ameliyatı haricinde mevsimsel değişiklikler, klimalı ortamda çalışma, ateşli metal işlerinde çalışma, viral enfeksiyonlar ve az su içme gibi çok farklı nedenler bağlı olarak burun mukozasında kuruma ortaya çıkabilmektedir.

Burun kuruluğu nedenleri, tedavisi ve önlemler hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> www.burunkurulugu.com

Özellikle soğuk havalarda burun ameliyatı olmayı planlayan hastaların aşağıdaki önerilere dikkat etmesi gerekmektedir.

Burun Kuruluğu

Yukarıdaki hastada, burun ameliyatı sonrasında peçete ile burun karıştırmaya bağlı olarak septumun ön kısmında sağ tarafta kuruma ve kanama olduğu görülmektedir.

Benzer makale >> Soğuk Havalarda Burun Kuruluğunu Önlemek ve Burun İçi Bakım İçin Birkaç Öneri


Burun ameliyatları sonrasında burun kuruluğu için önlemler ve öneriler

Burun Nemlendirici

. Burun ameliyatları sonrasında hastaların burun mukozasındaki nem düzeyini arttırabilmek için, içilen su miktarını arttırma, su oranı yüksek meyve ve sebze tüketme, kahve ve tuzlu içecek miktarını azaltmaları faydalıdır.

. Burun ameliyatları sonrasında, burun içerisine sık olarak tuzlu su uygulanması faydalıdır. Bunun için steril okyanus suyu spreyleri, sinüs rinse ya da evde hazırlanan tuzlu sular kullanılabilir. Ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Burnun Tuzlu Sularla Lavajı Nasıl Yapılır? / Sinüs Rinse Kullanımı İle İlgili Önemli Ayrıntılar / Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Denize Girilebilir mi? / sinüs rinse

. Ameliyat sonrası ilk 2 ay boyunca burun kuruluğu görülebilir. Özellikle klimaların açık olduğu ortamlarda bulunanlarda, yeterli sıvı tüketimi olmayan ve burun içerisine tuzlu sularla yıkama işlemini yeterli yapmayan hastalarda burun kuruluğu şikayeti daha fazla olabilir. Bununla ilgili ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz web sitesi >> www.burunkurulugu.com

Burun Nemlendirici. Burun ameliyatları sonrasında, burun nemlendirici ilaçların standart olarak kullanılması önerilmektedir. Burun nemlendirici ilaçlar, burun mukozasından nem kaybını önledikleri gibi; mukozanın yenilenmesini de arttırırlar. Piyasada çok farklı içerikte burun nemlendirici ilaç bulunmaktadır. Hyaluronik asit, pantenol, gliserol, sellüloz, susam yağı ve benzeri maddeleri içeren damla, seprey ve merhem formunda ürünler mevcuttur. Burun nemlendirici ilaçlar ile ilgili bilgiler bulabileceğiniz link >> Burun Nemlendiricileri Nasıl Kullanılır?

Burun Nemlendirici

. Burun kuruluğu tedavisinde kullanılabilecek burun içi nemlendirici ürünlerin burun içerisinde kuruyunca partikül bırakmaması, yutulduğunda olumsuz sağlık etkilerine neden olmaması, uzun süreli kullanıma uygun olması gerekmektedir. Burun ameliyatları yapılan ve soğuk bölgelerde yaşayan insanlarda uzun süreli burun nemlendirici ilaç kullanımı gerekebilmektedir. Ortam neminin düşük olduğu karasal iklim özelliklerine sahip bölgelerde yaşayan insanlarda, burun ameliyatları sonrasında kabuklanma, kuruma ve burun kanaması riski daha fazladır. Bu bölgelerde yaşayanların ameliyat sonrası burun içerisine tuzlu su ve nemlendirici ürünleri kullanmaları daha önemlidir. Bunun dışında, genel vücut salgılarında azalma ile karakterize Sjögren Sendromu, burnu kurutan dekonjestan ve allerji ilaçları kullanılması durumunda da burun nemlendirici ilaçların kullanılması gerekebilmektedir.

Sinüs Rinse Nedir, Nasıl Hazırlanır, Nasıl Kullanılır, Riskleri Nelerdir, Şişesi Nasıl Temizlenir?

 

Burun ameliyatları öncesinde ve sonrasında burun karıştırma, buruna peçete sokulması ya da parmakla karıştırma sakıncalı olabilir!

Burun kuruluğu

Burun karıştırma alışkanlığı olan insanlarda, burun içerisinde mukozal yüzeylerdeki tahrişle birlikte genellikle burun kuruluğu da ortaya çıkmaktadır. Burun ameliyatları öncesinde uzun süreli burun karıştırılması nedeniyle mukozada kuruluk ortaya çıkan hastalarda, ameliyat esnasında, burun kıkırdaklarının arları kaldırılırken daha kolay yırtılma ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ameliyatlara bağlı olarak burun septumunda delinme olan (nazal septum perforasyonu) ve onarım işlemi planlanan hastalarda ameliyatlardan yaklaşık 1 ay kadar önce okyanus suları uygulanması ve burun nemlendirici ilaçların kullanılmasını öneren yabancı klinikler mevcuttur.

Burun kuruluğuBurun ameliyatları esnasında değişen miktarlarda, burun mukozasında hasar olmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası okyanus suları ve burun nemlendirici kullanımı önerilmektedir. Burun ameliyatları sonrasında burun karıştırılması, burun içindeki mukozada nem kaybını ve tahrişi arttırmaktadır. Yandaki fotoğraflarda, burun karıştırılmasına bağlı olarak, burun septumun ön kısmındaki eğri alanların üzerindeki alanlardaki kabuklanma ve kuruma görülmektedir.

Burun kuruluğuAllerjik rinit nedeniyle burun kaşıntısı ve göz yaşarması gibi şikayetleri olan hastalarda ve özellikle çocuklarda, burun karıştırma alışkanlığı daha fazladır. Allerjik rinit nedeniyle burun akıntısı olduğundan, mukozadaki kuruma daha zor ortaya çıkabilmektedir.  Burun içerisinin sadece normal su ya da tuzlu sularla lavaj yapılarak temizlenmesi en doğru uygulamadır. Yandaki hastanın endoskopik burun için muayenesinden elde edilen görüntüde, allerjik rinit atağına bağlı burun etinde soluk görünüm, şeffaf burun akıntısı ve burun karıştırmaya bağlı olarak septumun ön sol kısmındaki alanda kuruluk görülmektedir.

Kaynak linkler: Dry Nose - Symptoms, Causes, Treatments - BetterMedicine ... - Common causes of Dry nose - RightDiagnosis.com - Nosebleeds | American Academy of Otolaryngology-Head ...
- Nose Problems in Dry Climate | LIVESTRONG.COM - Nose Injuries and Disorders: MedlinePlus - Septoplaty & Turbinate Surgery - ARS Caregivers

Bayan Burun Estetiği

 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Gözler Daha Dikkat Çekici Hale Gelir!

Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu estetiği - Burun ucu estetiği izle - Burun ucu estetiği fiyat - Burun ucu estetiği iyileşme süreci - Burun ucu estetiği fiyatları - Burun ucu estetiği sonrası İstanbul - Burun ucu ameliyatı - Burun ucu ameliyatı nasıl yapılır - Burun ucu ameliyatı olanlar - Burun ucu ameliyatı izle - Burun ucu ameliyatı fiyatı - Burun ucu ameliyatı sonrası - Burun ucu ameliyatı iyileşme süreci - Burun ucu ameliyatı olan varmı - Tipplasti, Tipplasti fiyat - Tipplasti yaptıranlar - Tipplasti olanlar - Tipplasti iyileşme - Tipplasti nedir - Tipplasti istanbul - Burun ucu daraltma - Burun ucu daraltma ameliyatı – Burun kaldırma - Burun ucu dolgusu - İple burun ucu kaldırma

Burun Dolgusu Videosu

 

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur, Burun Ucu ...

 

20 Dakikada Burun Ucu Estetiği!

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-1

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-2

 

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Daha önceden farklı kliniklerde iki kez burun estetiği ameliyatı yapılmış ve gaga buru deformitesi (Polly Beak Deformity) ortaya çıkmış olan hastamıza ofis şartlarında lokal anestezik krem ile burun derisi üzerine masaj yapıldıktan sonra, çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolgu ile “burun dolgusu uygulaması” yaptık. İşlem öncesi ve işlemden hemen sonraki görselleri videonun sonunda bulabilirsiniz.

Burun Dolgusu

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler:

Bir Tane Daha "Burun Dolgusu Videosu" Yayınladık!
Dolgu Maddesi İle Burun Estetiği
Burun Dolgusu Randevusu
Burun Dolgusu Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları