Gaga Burun Deformitesi (Pollybeak Deformity)

 

Gaga Burun Deformitesi (Pollybeak Deformity)

Gaga Burun Deformitesi Tanımı

 

Gaga burunBurun ucu bölgesi "nazal tip bölgesi" ve burun ucunun hemen yukarısında kalan bölge de "supratip bölgesi" olarak adlandırılmaktadır. Burun estetiği ameliyatlarından sonra bu iki bölgenin doğal oranı bozulduğunda papağan gagası (parrot's beak) görünümüne benzer bir burun ucu görüntüsü ortaya çıkabilir. Supratip bölgesinin tip bölgesin göre daha önde olması nedeniyle ortaya çıkan bu deformiteye "Gaga Burun Deformitesi" ya da "Pollybeak Deformitesi" adı verilmektedir. Bu deformite birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.


Gaga Burun Deformitesinin Nedenleri

Gaga burun

En sık bilinen neden supratip bölgesinden yetersiz rezeksiyon yapılmasıdır. Yani gaga burun deformitesi, bir burun estetiği komplikasyonudur. Genellikle ameliyat esnasında yetersiz alınmasının yanında, supratip bölgesinde ortaya çıkabilecek aşırı yara iyileşmesi dokuları nedeniyle önde doğru büyüme olmasına da bağlı ortaya çıkabilir. Bu durumda bu bölgenin yeniden ameliyatla eksiltilmesi tedavi için yeterli olabilmektedir. Özellikle kalın derili hastalarda, burun estetiği ameliyatı sonrasında, supratip bölgesinde aşırı iyileşme dokusu (skar dokusu) ortaya çıkabilir ve bu durumda papağan gagası şeklindeki bu görünüm ortaya çıkabilir.

Gaga burunGaga burun deformitesinin diğer bir nedeni burun ucunda çökme olması olabilir. Burun ucu bölgesi supratip bölgesinden daha geride kaldığında yine gaga burun deformitesi ortaya çıkabilmektedir.
Supratip bölgesindeki fazlalık burun ucunu aşağıya doğru itilerek, "tip" bölgesinin aşağıya doğru rotasyonuna neden olmaktadır. Bu deformite aynı zaman da "Parrot beak deformity - papağan burnu deformitesi" ya da "supratip fullness - supratip dolgunluğu" olarak da bilinir.

Gaga Burun Deformitesi Sınıflandırılması

 

Nedenlerine göre gaga burun deformitesi aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilir:

Gaga burun deformitesiGenel olarak gaga burun deformitesi iki ana şekilde sınıflandırılabilir:

1. Kartilajinöz gaga burun deformitesi (cartilaginous polly beak)

- Burun kemiğinden aşırı rezeksiyon yapılmasına bağlı olarak supratip bölgesinin önde kalması
- Supratip bölgesinin eksik rezeksiyonuna bağlı olarak supratip bölgesinin önde kalması
- Alt lateral kıkırdakların aşırı rezeksiyonuna bağlı olarak tip bölgesinin geride kalması (burun ucu desteği kaybı)

Gaga burun deformitesi2. Yumuşak doku gaga burun deformitesi (Soft-tissue polly beak)

- Supratip bölgesindeki cidlin uygun bandajlanmaması ya da cilt özelliklerine bağlı olarak, iyileşme döneminde supratip bölgesinde aşırı yumuşak dokunun ortaya çıkması
- Burun ucu ve supratipteki cildin aşırı kalın olması
- Vestibüler mukozada uygun olmayan rezeksiyon yapılması
- Supratip bölgesinde aşırı skar dokusu ortaya çıkması Gaga burun deformitesininde aslında, burun estetiğini yapan hekimi yanıltan bir şey de; ameliyat esnasındaki ödemin, bu deformiteyi gizlemesi ve ameliyat sonrasında da supratip bölgesindeki ödemin skar dokusuyla yer değiştirerek bu deformiteyi ortaya çıkarmasıdır.

Gaga burun deformitesi olan hastalar genellikle en çok şikayet "gaga görünümü" nedeniyle şikayet ederler. Burun ucu desteği de zayıfsa; gülerken bu görünüm abartılı olarak ortaya çıkabilir.

Gaga Burun Deformitesi Tedavisi

Gaga burun deformitesi tedavisi

"Kartilajinöz gaga burun deformitesi (cartilaginous polly beak)" olarak sınıflandırılan deformitesi olan hastalarda, revizyon burun estetiği (sekonder rinoplasti) planlanarak tedavi sağlanılabilir. Deformitenin miktarı ve nedenine göre doku rezeksiyonu ve diğer müdahaleler yapılabilir. Yanda görüldüğü gibi, fazla olan supratip bölümünün yüksekliğinin azaltılmaı ve bir miktar burun ucunun kaldırılması ile bu deformitenin neden olduğu burun ucunun aşağıya doğru düşük görünümü ortadan kalkmaktadır.

Gaga Burun Tedavisi

"Yumuşak doku gaga burun deformitesi (soft-tissue polly beak)" olarak sınıflandırılan deformitesi olan hastalarda, supratip bölgesine steroid enjeksiyonu ve bandajlama önerilebilmektedir (göze yakın kortizon enjeksiyonu uygulamalarını, yan etkilerinden dolayı pek sevmiyorum ...).

Gaga Burun Tedavisi

Aşağıdaki fotoğraflarda, bir ya da daha fazla burun estetiği ameliyatı yapılmış ve sonrasında ortaya çıkan gaga burun deformitesi nedeniyle revizyon burun estetiği ameliyatları yapılan hastaların 1. ay ve sonraki burun görünümleri bulunmaktadır.

Gaga Burun Deformitesi (Pollybeak Deformity)

Gaga Burun Deformitesi (Pollybeak Deformity)

Gaga Burun Deformitesi (Pollybeak Deformity)

Bayan Burun Estetiği

 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Gözler Daha Dikkat Çekici Hale Gelir!

Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu estetiği - Burun ucu estetiği izle - Burun ucu estetiği fiyat - Burun ucu estetiği iyileşme süreci - Burun ucu estetiği fiyatları - Burun ucu estetiği sonrası İstanbul - Burun ucu ameliyatı - Burun ucu ameliyatı nasıl yapılır - Burun ucu ameliyatı olanlar - Burun ucu ameliyatı izle - Burun ucu ameliyatı fiyatı - Burun ucu ameliyatı sonrası - Burun ucu ameliyatı iyileşme süreci - Burun ucu ameliyatı olan varmı - Tipplasti, Tipplasti fiyat - Tipplasti yaptıranlar - Tipplasti olanlar - Tipplasti iyileşme - Tipplasti nedir - Tipplasti istanbul - Burun ucu daraltma - Burun ucu daraltma ameliyatı – Burun kaldırma - Burun ucu dolgusu - İple burun ucu kaldırma

Burun Dolgusu Videosu

 

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur, Burun Ucu ...

 

20 Dakikada Burun Ucu Estetiği!

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-1

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-2

 

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Daha önceden farklı kliniklerde iki kez burun estetiği ameliyatı yapılmış ve gaga buru deformitesi (Polly Beak Deformity) ortaya çıkmış olan hastamıza ofis şartlarında lokal anestezik krem ile burun derisi üzerine masaj yapıldıktan sonra, çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolgu ile “burun dolgusu uygulaması” yaptık. İşlem öncesi ve işlemden hemen sonraki görselleri videonun sonunda bulabilirsiniz.

Burun Dolgusu

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler:

Bir Tane Daha "Burun Dolgusu Videosu" Yayınladık!
Dolgu Maddesi İle Burun Estetiği
Burun Dolgusu Randevusu
Burun Dolgusu Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları