Deviasyon Ameliyatı İle İlgili Farklı Ayrıntılar

 

Septım Deviasyonu - Konka Hipertrofisi

Çok sık olarak yapılan bir ameliyat olan "deviasyon ameliyatı" burundaki kıkırdak eğriliğinin düzeltilmesi (septoplasti ya da smr ameliyatı da benzer işlemler olarak yapılmaktadır) ve burun tıkanıklığı sorununun ortadan kaldırılması ve yaşam kalitesinin arttırılması için geliştirilmiş bir cerrahi prosedürdür. Bu ameliyat ile ilgili aşağıdaki farklı ayrıntıları sizlerle paylaşmak istedim.


Deviasyon (Burun Eğriliği, Smr, Septoplasti ya da Submüköz Rezeksiyon) Ameliyatı Animasyonu

 

Nazal Septum Deviasyonu Animasyonu

 

Deviasyon Ameliyatının Riskleri

 

- Ameliyat öncesi burun tıkanıklığı belirtilerinin devam etmesi
Bu durum, kıkırdak eğriliğinin yetersiz düzeltilmesi ya da burun eti büyümesine bağlı olabilir.

- Burun kanaması
- Burun şeklinde değişiklik (burunda çökme, burun ucunda düşme)
Bu durum özellikle yanlış ve aşırı kıkırdak çıkarılması durumunda olmaktadır.

Nazal septum perforasyonu - Burun kıkırdağında delik olması- Nazal septum perforasyonu
Özellikle burun kıkırdağının her iki tarafındaki, kıkırdak zarının aynı anda delinmesine bağlı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda, burun içerisine giren havanın hızında artışa bağlı olarak, burun içerisinde kabuklanma, kuruma, burun kamanası ve burundan nefes alma esnasında ıslık tarzı ses çıkması görülebilmektedir. Özellikle septum perforasyonu çapı 2cm ' yi geçtiğinde, cerrahi onarım başarısı düşmektedir. Tedavi, açık ve kapalı teknikle perforasyon onarımı ya da nazal septal butonların kullanılması şeklindedir.

Deviasyon ameliyatı sonrasında burun ucu düşmesi ortaya çıkması konusunda hazırlanmış olan yukarıdaki video ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Ucunda Düşme Ya da Şekil Bozukluğu Nasıl Ortaya Çıkabilir?

Deviasyon Ameliyatının Riskleri

 

- Ameliyat öncesi burun tıkanıklığı belirtilerinin devam etmesi
Bu durum, kıkırdak eğriliğinin yetersiz düzeltilmesi ya da burun eti büyümesine bağlı olabilir.

- Burun kanaması
- Burun şeklinde değişiklik (burunda çökme, burun ucunda düşme)
Bu durum özellikle yanlış ve aşırı kıkırdak çıkarılması durumunda olmaktadır.

 

Septum perforasyonu- Nazal septum perforasyonu
Özellikle burun kıkırdağının her iki tarafındaki, kıkırdak zarının aynı anda delinmesine bağlı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda, burun içerisine giren havanın hızında artışa bağlı olarak, burun içerisinde kabuklanma, kuruma, burun kamanası ve burundan nefes alma esnasında ıslık tarzı ses çıkması görülebilmektedir. Özellikle septum perforasyonu çapı 2cm ' yi geçtiğinde, cerrahi onarım başarısı düşmektedir. Tedavi, açık ve kapalı teknikle perforasyon onarımı ya da nazal septal butonların kullanılması şeklindedir.


- Koku hissinde azalma
Nadir olarak burun septumunun üst kısmındaki koku bölgesi zedelenebilir. Bununla birlikte burun tıkanıklığı devam ederse koku alma yine azalabilmektedir.

- Septal hematom (nazal septumda kan toplanması)
Bu durum özellikle, kıkırdak eğrilikleri düzeltilen ve kıkırdak zarında drenaj noktası oluşturulmaması durumunda, özellikle tamponsuz burun ameliyatları esnasında ortaya çıkabilmektedir.

- Üst insisiv dişlerde geçici his kaybı olması
Bu durum, septumun ön ve alt kısmındaki eğriliklerin düzeltilmesi işlemine ve bu bölgelere anestezik ilaç yapılmasına bağlı ortaya çıkar. Genellikle haftalar içerisinde kendiliğinden düzelir.

Burun içinde yapışıklık- Burun içerisinde yapışıklık (sineşi)
Bu durum özellikle tamponsuz burun ameliyatlarında ya da burun eti ameliyatı ile birlikte yapıldığında ortaya çıkmaktır. Tipik olarak, ameliyattan belirli bir süre sonra burun tıkanıklığının yeniden tekrarlaması şeklinde belirtiye neden olabilir. Tedavide, sineşi alanının kesilmesi ve araya yeniden yapışıklığı engellemek için silikon tarzı materyallerin yerleştirilerek,  1 hafta burunda tutulması işlemi yapılmaktadır.


Deviasyonu Ameliyatı Doğru Yapıldığında, Deviasyon Kendiliğinden Tekrarlamaz!

Hastalar tarafından iletilen ve çoğunlukla yanlış bilinen bir bilgi "deviasyonun ameliyat sonrası yeniden ortaya çıkabileceği" bilgisidir. Nazal septum deviasyonu yani septumdaki kıkırdak eğriliği, deviasyon ameliyatı ile düzgün bir şekilde alındığında, kendiliğinden bir daha ortaya çıkmaz. Bununla birlikte, deviasyon ameliyatı sonrasında burun travmasına uğrayan hastalarda, septum deviyasonu değişik miktarlarda yeniden ortaya çıkabilir.

Deviasyon Ameliyatı Esnasında Çıkartılan Kıkırdaklardan, Düzgün Olanlar Yeniden Yerleştirilir, Yani Septum Kıkırdağı Mümkün Olduğunca Korunur!

Deviasyon ameliyatı kıkırdak yerleştirmeDeviasyon ameliyatında, sadece eğri septum kıkırdağı bölümleri çıkarılmaktadır. Mimimal travmatik işlem yapılması en ugun olandır ve septumun korunabilen tüm kıkırdak alanları yerinde bırakılmalıdır. Burun desteğinin bozulmaması ve ileriye dönük herhanbi bir kaza ya da burna travma durumunda bu kıkırdakalrın yenden kullanılabilmesi olasılığı nedeniyle, düz kıkırdakların yeniden septuma yerleştirilmesi en doğru uygulamadır.

Deviasyon Ameliyatından Haftalar Sonra Bile Burun İçerisinden İp Düşebilir!

Deviasyon ameliyatı esnasında, nazal septuma eriyebilen dikişler atılabilmektedir. Bu dikişler genellikle haftalar içerisinde eriyerek burun içerisine düşebilir.

 

 

Burun Eti Büyümesi Tekrarlayabilir

Deviasyonun aksine, çok önemli görevleri bulunan ve sadece modern küçültme yöntemleri ile küçültülen burun etleri kendiliğinden yeniden büyüyebilmektedir. Burun etinin kendiliğinden büyümesi özellikle allerjik hastalarda, klimalı ve tozlu ortamlarda çalışanlarda, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları geçirenlerde daha sık görülebilir. Burun eti tekrar büyüse de, sadece küçültme işlemi yapılması uygundur. Burun etleri, buruna giren havayı dönderen, ısıtan, arıtan ve nemlendiren dokulardır. Bu eşsiz görevleri nedeniyle burun etlerinin tamamen alınması tıbbi bir hatadır. Ayrıntıları bulabileceğiniz link >> Burun Eti Ameliyatı

Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul - Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey - Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions - Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul - Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey - Turbinate Radiofrequency in Istanbul - Turbinate Radiofrequency in Turkey

"Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul - Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey - Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions - Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul - Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey - Turbinate Radiofrequency in Istanbul - Turbinate Radiofrequency in Turkey" hakkında bilgiler bulabileceğiniz benzer İngilizce makale linki >> Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul

Deviasyon Ameliyatı Öncesinde Tomografi Çekilmesi Herzaman Gerekli Değildir!

TomografiNazal septum deviasyonu, burun içi endoskopik muayene esnasında kolayca değerlendirilebilir. Deviasyon ameliyatı öncesinde kronik sinüzit ön tanısı olan, burun içerisinde deviasyon haricinde kitlesel patoloji şüphesi olan hastalrda ameliyat öncesinde paranazal sinüs tomografisi çekilmesi gerekebikmektedir. Bunun dışında, özel sağlık sigortaları deviasyon ameliyatı öncesinde, hastalığın tıbben belgelenmesi için paranazal sinüs tomografisi istemektedirler. Tomografi çekilmesini kabul etmeyen özel sağlık sigortalı hastalar, ikinci görüş doktor muayenesi isteyerek ameliyat kararının onaylanmasını sağlayabilmektedir.

Deviasyon Ameliyatı Doğru Yapıldığında, Yaşam Kalitesini Arttırır!

 

Deviasyon Ameliyatının Faydaları

Nazal septum deviasyonunun, uyku kalitesi, kalp sağlığı, diş ve diş eti sağlığı, akciğer sağlığı üzerine farklı mekanizmalarla olumsuz etkileri olmaktadır. Nazal septum deviasyonu ortadan kaldırıldığında, burun fonksiyonları artacağından, uyku kalitesinde artma, üst ve alt solunum yolları enfeksiyonu sıklığında azalma, sportif faaliyet kapasitelerinde artma ve daha bir çok olumlu etki ortaya çıkmaktadır.

Burunda kemik spurDeviasyon Ameliyatı Sonrasında Baş Ağrılarınız Azalabilir!

Nazal septum deviasyonu olan hastaların bazılarında, septumun arka tarafındaki kemik bölümünden burun etine doğru kemiksel çıkıntılar mevcuttur. "Kemik spur formasyonu", "burunda kemik çıkıntı" olarak adlandırılan bu yapı nedeniyle septumun dışındaki temas edilen alandan ağrılı uyaranların ortaya çıkması görülebilmektedir (sanki, bir iğne burun etine devamlı batırılıyor gibi!). Deviasyon ameliyatı enasında bu dikensi kemik çıkıntısının alınması hastanın gerilim baş ağrısı ya da migren ağrısı olarak düşündüğü baş ağrılarında ortadan kalkma ya da azalma görülebilmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgileri Burunda Kemik Spur linkinde bulabilirsiniz.

Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu estetiği - Burun ucu estetiği izle - Burun ucu estetiği fiyat - Burun ucu estetiği iyileşme süreci - Burun ucu estetiği fiyatları - Burun ucu estetiği sonrası İstanbul - Burun ucu ameliyatı - Burun ucu ameliyatı nasıl yapılır - Burun ucu ameliyatı olanlar - Burun ucu ameliyatı izle - Burun ucu ameliyatı fiyatı - Burun ucu ameliyatı sonrası - Burun ucu ameliyatı iyileşme süreci - Burun ucu ameliyatı olan varmı - Tipplasti, Tipplasti fiyat - Tipplasti yaptıranlar - Tipplasti olanlar - Tipplasti iyileşme - Tipplasti nedir - Tipplasti istanbul - Burun ucu daraltma - Burun ucu daraltma ameliyatı – Burun kaldırma - Burun ucu dolgusu - İple burun ucu kaldırma

Burun Dolgusu Videosu

 

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur, Burun Ucu ...

 

20 Dakikada Burun Ucu Estetiği!

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-1

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-2

 

Açık Teknik Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası (Nose Tip Plasty – Nose Tip Lifting in İstanbul Turkey)

Önceden burun üzerine düşmeye bağlı olarak burun septumunda eğrilme (nazal septum deviasyonu), burun ucu düşüklüğü ortaya çıkan hastamıza açık teknik burun ucu estetiği ameliyatı ve burun ucu kaldırma işlemlerini yaptık. Videoda, işlem öncesinde burun ucu desteğinin ne kadar zayıf olduğu ve sonrasında, burun ucunun öne ve bir miktar yukarıya doğru yön değiştirdiği görülmektedir.

Ayrıntılı bilgiler ve öncesi sonrası fotoğraflar bulabileceğiniz linkler: Nose Tip Plasty – Nose Tip Lifting in İstanbul, Turkey / Açık Teknik Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma