Burun Estetiği ve Burun Ucu Estetiği Sonrasında, Burun Ucunda Uyuşma Neden Olur?

 

Burun estetiği ameliyatı ve burun ucu estetiği ameliyatı sonrasında burnun en uç kısmı olan "Tip Bölgesi"' n de his kaybı ve uyuşukluk hissi görülebilir. Burun ucuna yönelik yapılan diğer işlemlerde de (burun dolgusu, burun ucu kaldırma) değişen miktarlarda burun ucunda his kaybı görülebilir.

Burun Ameliyatları Sonrasında, Burun Ucunda His Kaybı Neden Olur?

Burun ucunda uyuşma

Burun estetiği ve burun ucu estetiği ameliyatları, açık teknik ve kapalı teknikle yapılabilir. Her iki teknik te de, buru  ucu derisi ve burun ucunu oluşturan kıkırdaklar kısmen ya da tamamen ortaya konulmaktadır. Bu diseksiyon esnasında, yani burun ucu cildi, altındaki kıkırdaklardan ayrılırken, dokunma duyusunu ileten sinirler kısmen zedelenmektedir. Bu nedenle burun ucuna yapılan tüm işlemlerden sonra, burun ucunda geçici his kaybı ve uyuşma görülmesi normaldir.


Burun Ameliyatları Sonrasında, Burun Ucunda Uyuşukluk Ne Kadar Sürer?

 

Burun ucunda uyuşukluk

Burun estetiği ve burun ucu estetiği ameliyatlarında, burun ucundaki his sinirleri kısmen zedelenmektedir. Bu durumda ortaya çıkan geçici his kaybının düzelmesi, yapılan işlemin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte genellikle ayları bulmaktadır. Sinir hücrelerinin yenilenmesi diğer hücrelerden daha yavaş olmaktadır. Bu nedenle, burun ameliyatı sonrası burun ucundaki uyuşukluk hissinin de aylar içerisinde düzelmesi beklenir. Yukarıda, açık teknikle burun estetiği ameliyatı yapılan hastanın, ameliyat sonrası 14. günde burun ucu görülmektedir.

Ameliyat Sonrası Genellikle 2. Haftadan Sonra Sadece Ödem ve Burun Ucunda Hafif Uyuşukluk Hissi Kalır!

burun estetiği iyileşme

Burun estetiği ameliyatlarından sonra, ilk iki hatalık dönem sonrası şikayetlerin çoğu azalır. Bu dönem sonrası genellikle sadece ödem ve burun ucunda az miktarda his kaybı dışında şikayet görülmez. Burun estetiği sonrasında, burun ödemi, burun ucundaki his kaybının daha uzun sürede ortadan kalkabilir. His kaybında iyileşme için sadece sinir hücrelerinin iyileşmesi gerekliyken; burun bölgesindeki ödemden deri altı ödemi, kemik zarı ve kemik dokularının iyileşmesi sorumlu olabilir. Ameliyatın büyüklüğüne göre ödem ve burun ucunda his kaybı her hastada değişen miktarlarda görülebilir. 

Genellikle 6. Ay Geçtikten Sonra, Burun Ucundaki His Kaybı Tamamen ve Ödem %95 Ortadan Kalkar!

 

burun estetiği sonrası düzelme

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ortaya çıkan ödem yaklaşık 2 ay sonra %80, 6 ay sonra %95 ve 1.5 yıl sonra %100 düzelmektedir. Burun ucundaki his kaybı ise genellikle 6 ay sonra tama yakın düzelmektedir. Burun estetiği sonrasında, estetik olarak sonucu değerlendirebilmektedir için bu süre boyunca beklemek gerekmektedir. 

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur, Burun Ucu ...

 

20 Dakikada Burun Ucu Estetiği!

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-1

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-2

 

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Daha önceden farklı kliniklerde iki kez burun estetiği ameliyatı yapılmış ve gaga buru deformitesi (Polly Beak Deformity) ortaya çıkmış olan hastamıza ofis şartlarında lokal anestezik krem ile burun derisi üzerine masaj yapıldıktan sonra, çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolgu ile “burun dolgusu uygulaması” yaptık. İşlem öncesi ve işlemden hemen sonraki görselleri videonun sonunda bulabilirsiniz.

Burun Dolgusu

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler:

Bir Tane Daha "Burun Dolgusu Videosu" Yayınladık!
Dolgu Maddesi İle Burun Estetiği
Burun Dolgusu Randevusu
Burun Dolgusu Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları