Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Hazırlık

 

Burun Estetiği Öncesi Hazırlık

Burun estetiği ameliyatı planlanan hastaların ameliyat öncesi hazırlığında aşağıdakilerin yapılması gerekmektedir:

- Önceden yapılmışsa burun ameliyatları sorgulanmalıdır

Burun estetiği planlanan ve daha önceden burun ameliyatı olmuş olan hastalarda, tekniğin seçilmesi ve bu konuda hastaya olası tüm bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Primer cerrahi, önceden burun anatomisine müdahale edilmiş olan hastalardaki sekonder cerrahiden (revizyon burun estetiği) şüphesiz ki daha kolaydır. Burun kıkırdaklarının aşırı alındığı ve burun estetiği ameliyatı planlanan hastalarda, yeni burun şeklinin oluşturulabilmesi için kulak kepçesi kıkırdağı ya da kaburga kıkırdağının gerekebileceği bilgisinin hastaya verilmesi önemlidir.

- Burun derisinin ve burun içinin ayrıntılı muayenesi ve hastaya bilgilerin verilmesi

Burun estetiği yapılan ve cildi kalın olan hastalarda, doku ödemi daha fazla olabilmektedir. Bu nedenle burun şekli daha yuvarlak görünebilmektedir. Burun derisi ödeminin daha uzun süremesi nedeniyle burun cildi özellikleri hakkında bilgi hastayla paylaşılmalıdır. Özellikle burun kıkırdakları aşırı ince ya da yumuşak olan hastalarda, burun kıkırdağında aşırı eğrilik olan hastalarda ameliyat süresinin uzun olabileceği ya da aşırı rezeksiyondan kaçınılması gerektiği vurgulanmalıdır.

- Ameliyat öncesi fotoğraf incelemeleri

Burun estetiği ameliyatı öncesi fotoğraf incelemeleri ve ameliyattan sonraki olası burun şekilleri hakkında konuşmak ve hastanın beklentilerinin anlaşılması önemlidir.  Photoshop benzeri burun dijital burun düzeltme programlarının verdiği sonuçların kesin olmadığı ve bu sonuçların kesin olarak 1.5 yıl sonra ortaya çıkabildiği belirtilmelidir. Burun estetiği sonrasında ödem 2 ayda yaklaşık %80, 6 ayda yaklaşık %95 ve 1.5 yılda %100' e yakın ortadan kalkmaktadır.

Gerçekçi olmayan beklentileri olan ve doğal yüz oranları dışında, yapmacık ve oran dışı burun sahibi olmak isteyen hastaların bilgilendirilmesi ve gerekirse ameliyat yapılmaktan kaçınılması önemlidir.


Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı öncesinde kullanılması sakıncalı ilaçlar ve diğer ürünler

Burun estetiği ameliyatı öncesinde, yara iyileşmesi, kanama pıhtılaşma üzerine etkisi bulan ya da anestezi ilaçlarının metabolizmasını etkileyebilen ilaçlar ve bitkisel ürünler kullanılmamalıdır. Aspirinin en az ameliyattan 10 gün önce kesilmesi uygundur. Burun estetiği ameliyatı öncesinde kullanılması sakıncalı ilaçlar ve ürünlerin listesini bulabileceğiniz link >> Burun-Estetigi-Ameliyati-Oncesinde-Riskli-Ilaclar.pdf

Ameliyat öncesi ve ameliyattan sonra sigara içilmesi enfeksiyon, doku ödemi gibi yan etkilerinin yanında, iyileşmenin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle sigara içilmesinin sonlandırılması faydalıdır. Benzer şekilde alkollü içecekler doku ödemi ve kanama riskini arttırabilmektedir. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı öncesinde ve ameliyattan sonraki özellikle ilk 2 hafta boyunca sigara içilmemesi önerilmektedir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Daha önceden farklı kliniklerde iki kez burun estetiği ameliyatı yapılmış ve gaga buru deformitesi (Polly Beak Deformity) ortaya çıkmış olan hastamıza ofis şartlarında lokal anestezik krem ile burun derisi üzerine masaj yapıldıktan sonra, çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolgu ile “burun dolgusu uygulaması” yaptık. İşlem öncesi ve işlemden hemen sonraki görselleri videonun sonunda bulabilirsiniz.

Burun Dolgusu

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler:

Bir Tane Daha "Burun Dolgusu Videosu" Yayınladık!
Dolgu Maddesi İle Burun Estetiği
Burun Dolgusu Randevusu
Burun Dolgusu Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları