Burun Ameliyatlardan Önce Her Zaman Grafi Çekilmesi Gerekli Değildir!

 

Sinüs Grafisi

Burun ameliyatı yapılacak hastalarda, tanının doğrulanması, burun içerisindeki farklı hastalık ve durumların araştırılması, sinüslerin değerlendirilebilmesi gibi çok farklı nedenlerle görüntüleme yöntemlerinden faydalanılabilmektedir. Özel sigortalar, ameliyat öncesi mevcut sağlık sorununu belgelemek için istemektedirler (septum deviasyonu, burun eti büyümesi, nazal polip ve kronik sinüzit gibi ...). Bununla birlikte, sadece deviasyon ameliyatı ya da burun eti ameliyatı yapılacak olan ve sinüzit ile uyumlu şikayeti bulunmayan hastalarda, ameliyat öncesi endoskopik muayene ile burun içerisinin değerlendirilmesi yeterlidir. Greksiz radyasyona maruziyetin önlenmesi amacıyla; kronik sinüzit ve açıklanamayan burun tıkanıklıkları, burundan koku gelmesi gibi ayırıcı tanının ayrıntılı olarak yapılmasının gerektiği durumlar haricinde, paranazal sinüs tomografisi ya da sinüs grafisinin çekilmesi doğru değildir. Özellikle, endoskopik sinüs cerrahisi ve balonla sinüzit ameliyatı öncesinde, bilgisayarlı sinüs tomografisinin çekilmesi faydalıdır.

Bilgisayarlı sinüs tomografisinin endoskopik sinüzit ameliyatları öncesinde kullanılması ile ilgili okuyabileceğiniz ayrıntılı bir makale linki >> Computed tomography scans of paranasal sinuses before functional endoscopic sinus surgery

Özellikle, bilgisayarlı tomografi incelemeleri istenilirken, çocuk hastalarda çok daha fazla dikkat edilmesi gereklidir. Tekrarlayan sinüzit atakları olan ve farklı nedenlerle burun ameliyatı yapılacak olan çocuklarda bilgisayarlı tomografi istenilebilmektedir (Kaynak: Restricting indications for sinonasal computed tomography in children with cystic fibrosis).