Burun Kanadı ve Burun Deliklerini Daraltma Ameliyatı: Alar Base Rezeksiyonu

 

Burnumuzun ucunda iki adet ters "U" şeklinde "alar kıkırdak" bulunmaktadır. Bu kıkırdak burun kanatlarının sertliği ve genişliğinden sorumludur.

Burun kanatlarının en alt bölümü "alar base bölümü" yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi rezeke edilerek çıkarıldığında, burun kanatlarında ve burun deliklerinde daralma olmaktadır. Alar kanatların daha üst bölgesi burun estetiği ameliyatarında rezeke edilerek burun ucu daraltılabilir (alar sefalik rezeksiyon). Ancak alar base rezeksiyonunda cilt ve cilt altı dokularda çıkarılır ve burun yanak arasındaki kıvrım noktasına (alar fasyal oluk) kesi bölgesi getirilerek insizyon yeri kamufle edilir.

Burun Daraltma İşlemlerimin Riskleri

Burun nefesi

Burun ucu ve burun kanatlarını daraltma amacıyla tanımlanmış çok farklı teknikler bulunmaktadır. Burun ucu kıkırdakları ile ilgili yapılan tüm işlemlerde çeşitli riskler mevcuttur. Alar kıkırdakların üst kısımlarının aşırı zayıflatılması ya da normalden daha esnek ve ince olması durumunda "alar kollaps" olarak ifade edilen ve nefes alma ile burun kanatlarında çökme olması durumu ortaya çıkabilmektedir. Alar kollaps ile ilgili daha ayrıntılı bir link hazırlanmıştır >> www.burun-estetigi-rinoplasti.com/alar-kollaps.html

Yukarıda gösterilen, burun kanatlarını daraltma amacıyla yapılan ve önden bakıldığında burun ucu genişliğinde (burun eşiğinde) azalmayı sağlayan alar base rezeksiyonu yönteminde is burun deliklerinin alttan bakıldığında kesit alanı az ya da çok azalmaktadır. Bu nedenle, bu işlemin yapıldığı hastalarda nazal havayolu direncinde artma ve burun tıkanıklığı gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Maalesef, yapılan rezeksiyon kalıcı olarak burun deliğinde daralmaya neden olmaktadır. Afrika kökenli insanlarının burun kanatlarının yanlara doğru geniş ve sert yapıda olması, nefes alma esnasında havanın kolayca burna girmesine olanak sağlayabilmektedir. Alar base rezeksiyonunda ise tam tersi olarak, bu bölgenin daraltılması amaçlanmaktadır. Özellikle Doğu Asya ve Afrika kökenli insanlarda daha çok kullanılması gerekebilen bir tekniktir. Bununla birlikte, yapılan asimetrik rezeksiyonlarda, burun ucunda kalıcı asimetrik görünüme neden olabilmektedir. Bu nedenlerle, çok nadir olarak kullandığım bir tekniktir.

Burun ucunun anatomisi abartılı olarak değiştirilmeden, burun ucuna dik oalrak yerleştirilen kıkırdak greft (strut greft) ile burun ucunun öne doğru kaldırılması zaten burun ucunda, önden bakıldığında daralma etkisi vermektedir. Konu ile bilgileri "Burun Ucu Estetiği" ve "Farkli Bir Burun Ucu Kaldırma Yöntemi: Eksternal Strut Greft" linkinde bulabilirsiniz. 

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Daha önceden farklı kliniklerde iki kez burun estetiği ameliyatı yapılmış ve gaga buru deformitesi (Polly Beak Deformity) ortaya çıkmış olan hastamıza ofis şartlarında lokal anestezik krem ile burun derisi üzerine masaj yapıldıktan sonra, çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolgu ile “burun dolgusu uygulaması” yaptık. İşlem öncesi ve işlemden hemen sonraki görselleri videonun sonunda bulabilirsiniz.

Burun Dolgusu

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler:

Bir Tane Daha "Burun Dolgusu Videosu" Yayınladık!
Dolgu Maddesi İle Burun Estetiği
Burun Dolgusu Randevusu
Burun Dolgusu Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları