Açık Çatı Deformitesi

 

Açık Çatı Deformitesi

Burun törpüleme ameliyatı, sık yapılan bir burun estetiği uygulamasıdır. Burundaki kemerin fazla olduğu olgularda, törpülenen miktar arttıkça, burun kemiğinin ön kısmı tamamen açılabilmektedir.  "Açık Çatı Deformitesi" olarak adlandırılan bu durumda, önden bakıldığında burun basık ve yüze yayılan şekilde, burun içerisine çöken deri alanları y ada yandan bakıldığında keskin burun kemiğinin uçlarının çıkıntıları fark edilebilmektedir. Açık çatı deformitesinin engellenmesi için, aşırı burun kemeri törpülenmesi yapılan hastalarda, yukarıdaki fotoğrafın sol tarafındaki çizgili alanlarla gösterildiği yerlerden burun kemiğine kırma işlemi (osteotomi) uygulanarak, çatı yeniden kapatılmaktadır.

Açık Çatı Deformitesi

Yukarıdaki fotoğrafta, başka bir hastanede ameliyat edildikten sonra başvuran açık çatı deformitesi ve burun ucunda belirgin asimetrisi olan hastanın fotoğrafları görülmektedir. Hastanın gözler arası kalan mesafede, burun kemiğinin iki duvarı arasında kalan bölümün yatık ve yayvan görünümü, bu iki duvarın önden fark edilen çıkıntıları görülmektedir. Burun ucunun, orta hat yerine sağ kaşına yakın bir hat üzerinde olduğu görülmektedir. Burun kemeri törpüleme işlemleri, burun ucu estetiği ve burun ucu kaldırma işlemleri esnasında da yapılabilmektedir.

Açık Çatı Deformitesi

Yukarıda, 15 sene önce başka bir merkezde, burun törpüleme ve burun ucu estetiği yağılan hastanın burun fotoğrafları görülmektedir. Mevcut şekil bozukluğu ve nefes alma problemlerinin çözümü için başvuran hastaya revizyon burun estetiği planlanmıştır. Bir önceki hastaya benzer şekilde, kaşlar arasındaki burun kemiği mesafesindeki geniş ve basık görünüm ve burun ucunda sağa doğru eğrilik dikkat çekmektedir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link:

Burun Dolgusu Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları